CBhostpot.cz | Manuály a návody

Manuály a návody


Jak to funguje:

CB hotstpot není převaděč, nebo opakovač pro vysílačky, jaký znáte z jiných systémů a pásem, kde na jedné frekvenci vysíláte do převaděče a na odlišné frekvenci převaděč vysílá vaši relaci dál, do svého okolí. CB Hotspoty fungují takto: pokud se budete nacházet v dosahu konkrétního CB Hotspotu a budete vysílat na jeho kanále, tak CB Hotspot vaší relaci v reálném čase přepošle do centrálního serveru (tzv. reflektoru) a z něj pak dále do všech CB Hotspotů. Pokud je v dosahu konkrétního CB Hotspotu více uživatelů, tak se mezi sebou uslyší jen v případě direktního spojení. Nikoliv přes tento jeden CB Hotspot, který není repeater, opakovač, převaděč. Tento typ provozu na jednom CB kanále je tedy simplexní (lze buď to vysílat, nebo přijímat).


Jaké mít vybavení:

Abyste mohli používat CB hotspoty, je nutné vlastnit vysílačku, která má 80 CB kanálů (26.565 MHz – 27.405 MHz) a je vybavena tónovou volbou CTCSS. Tónovou volbu CTCSS je potřeba mít aktivovanou při každém vysílání do CB Hotspotů (TX). Jinak CB Hotspot „neaktivujete“ a on vás „neuslyší“. Vaše relace proto nebude přeposlána do reflektoru.

Dále je nutné vlastnit anténu pro CB pásmo, která bude správně naladěná. Naladění a kontrolu antény provede pomocí PSV měřáku. Ten je základní výbavou každého radioamatéra. Bez kontroly naladění nevysílejte! Hrozí zničení koncového stupně vysílačky. V neposlední řadě musíte být v dosahu některého ze CB hotspotů. Pozici nejbližšího CB Hotspotu najdete na mapě. (dosah CB Hotspotu vyzkoušíte nejlépe tak, že se spojíte s někým ve vaší lokalitě, kdo už CB Hotspoty používá a požádáte ho o pomoc) s nastavením.


Tip:

Pokud na vaší vysílačce aktivujete tónovou volbu CTCSS i pro příjem (RX), tak nebude funkce SQUELCH pro omezení šumu funkční. Tato funkce omezí šum, tj. nahradí funkci SQUELCH a "propustí" při příjmu pouze ty stanice, které mají aktivovanou CTCSS při vysílání (všechny CB Hotspoty mají zapnutou CTCSS 88,5Hz i při svém vysílání).
Některé vysílačky mají možnost volby CTCSS RT. Označení RT znamená stejné nastaveni CTCSS jak pro RX, tak i pro TX, abyte nemuseli nastavovat RX a TX zvlášť.
Pokud uvažujete o zakoupení nové CB radiostanice, nebo o dokoupení doplňků, využijte poskytnuté slevy pro naší komunitu CB Hotspotů od:

- Vysilacky Space, Rudná, www.vysilacky.com, slevový kód: OK1OCB

- Jste prodejce rádiové techniky? I váš eshop zde může být uvedený...


Jde doplnit tónovou volbu CTCSS do vysílačky, když ji nemá?

Vysílačky, které nejsou vybaveny tónovou volbou CTCSS, která je nutná pro využívání CB Hotspotů, jdou většinou dodatečně doplnit o tento modul. Jde o modul, který se instaluje dovnitř vysílačky, a který "přimíchá" do hlasové FM modulace tón CTCSS 88,5 Hz. Cena dodatečné montáže včetně modulu CTCSS stojí v odborných servisech cca. 500-1.000 Kč, dle typu vysílačky. Návody na výrobu CTCSS modulu při použití Arduina, nebo instalaci CTCSS modulu naleznete např. na www.ok1ocb.cz.

Dodatečnou instalaci modulu CTCSS do vysílaček provádí:

Vysílačky - SPACE, s.r.o., Rudná, za cenu 500 Kč. Kontakt https://www.vysilacky.com/kontakt/

Jiří Boček (Jirka Dolní Kralovice) za cenu 600 Kč (mobilní vysílačky) a 1000 Kč (ruční vysílačky). Zakoupit lze i samostatný modul, pokud si zapojení provedete sami. Cena samostatného modulu je 400 Kč. Kontakt: bocek.jiri@wo.cz


Praktické:

Při vysílání přes CB hotspoty mějte na paměti, že je nutné nechávat mezi relacemi min. 1-2 sek. pauzu, aby ostatní měli možnost si "brejknout" a CB Hotspoty si mezi sebou vyměnily všechny informace (z důvodů zpoždění v internetové siti). Přehled právě vysílajícího CB Hotspotu najdete na DASHBOARDu. Pouze aktivní uživatelé CB Hotspotů mohou poslouchat provoz na CB Hotspotech přes ZELLO. Kanál pro Zello si nastavíte zde. O heslo pro přístup je nutné požádat zde.
Provoz jednotlivých CB hotspotů zajištují jejich provozovatelé, většinou na své náklady, nebo za náklady, na které přispívá komunita lokálních uživatelů.


Kde se ptát, když si nebudete vědět s něčím rady:

CB Hotspoty nejsou komerční službou s "garancí" dostupnosti a technickou podporou. Proto se nezlobte na provozovatelé, kterým občas jejich CB Hotspot vypadne, nebo se porouchá. Případnou závadu na CB Hotspotu nahlašte do Facebook skupiny CB Hotspoty.
S nastavením na CB Hotspotů vám poradí kterýkoliv dobrý prodejce, obchod, nebo e-shop, který vám prodal vysílačku.


Jak zřídit nový CB Hotspot ve vaší lokalitě?

Podmínkou pro zřízení nového CB Hotspotu je především možná využitelnost pro ostatní. CB Hotspoty pro soukromé a neveřejné využití není možné zřídit. Pokud máte možnost umístit CB Hotspot na nějaké vysoké místo ve vaší lokalitě (střecha paneláku, stožár apod.), tak můžete uvažovat o tom se stát provozovatelem CB Hotspotu.


Co je potřeba pro zřízení nového CB Hotspotu?Relevantní odkazy: